III Ogólnopolski
Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy
"Mazury Garbate"
Węgorzewo 1962"
W 43 numerze (sierpień) 1962, na stronie 5 "Biuletynu informacyjnego Zarządu Głównego PTTK" znaleźć można krótką notatkę reklamującą III OWRP organizowane w dniach 3-9 września (czyli jednak pierwsza dekada września)na terenie Puszczy Boreckiej, z metą w Węgorzewie.
Z kolejnego w numeru 44-45 (wrzesień-pażdziernik), na stronie 12 dowiadujemy się, że OWRP przebiegało na sześciu otrasach i połączone było ze Zlotem Przodowników. Zapraszamy do lektury.
Komisja Turystyki Pieszej
X Ogólnopolski Jubileuszowy Rajd Pieszy, połączony ze Zlotem Turystów do Płocka, w dniach 14-24 czerwca 62 r. (Pisaliśmy o nim obszernie w poprzednim numerze „BI”) oraz III Ogólnopolski Rajd Turystów Wysoko kwalifikowanych, połączony ze Zlotem Przodowników na pięknych terenach Mazur Garbatych - z zakończeniem w Węgorzewie, w dniach 3-9. IX.br.
Rajd przebiegał 6 trasami, od 2 do 6-dniowych, wskazanymi przez organizatorów. Uczestnicy organizowali noclegi i wyżywienie we własnym zakresie, maszerując z kocherami, namiotami itp. Trasy pozwoliły uczestnikom rajdu na zapoznanie się z pięknem pieszych szlaków mazurskich, a przede wszystkim mało znanego powiatu węgorzewskiego. Organizatorzy przygotowali 2 obozowiska - jedno dla uczestników rajdu nad jeziorem Święcajty, drugie dla uczestników Zlotu Przodowników nieopodal miejsca obrad - Domu Kultury w Węgorzewie.
W Zlocie uczestniczyło 175 przodowników turystyki pieszej z terenu całej Polski, w rajdzie około 250 piechurów, w tym 2 drużyny zagraniczne - z Węgier i NRD.
Na Zlocie omówione zostały następujące sprawy:
1) wykonanie uchwał Zlotu TP w Lubniewicach w 1961 r.;
2) informacja o ustaleniach dotyczących tras do OTP dużej srebrnej;
3) informacje o stanie kadry przewodnickiej i projekt regulaminu Przodowników TP;
4) charakterystyka sezonu turystycznego 1961/62 i ustalenie Imprez TP na rok 1963;
5) rola i znaczenie okręgowych zlotów przodownickich;
6) zagospodarowanie turystyczne terenów nizinnych.
W czasie obrad Zlotu odbyło się także spotkanie z działaczami politycznymi oraz kulturalnymi Warmii i Mazur. Pozdrowienia i życzenia owocnych obrad wraz z wiązankami róż i chustami zlotowymi przy niosła młodzież harcerska. Na zakończenie obrad wystąpił zespół regionalny Pieśni i Tańca „Olsztyn” oraz znana poetka i działaczka oświatowa - Maria Zientara-Malewska. Do późnych godzin nocnych trwało ognisko nad jeziorem Swięcajty, w którym udział wzięli uczestnicy Rajdu i Zlotu oraz kilka tysięcy ludności miejscowej. W niedzielę, w godzinach rannych odbyły się marsze na orientację z udziałem drużyn, w tym również zespołów z Węgier i NRD.
Źródło materiałów:
Centralna Biblioteka PTTK - strona poświęcona Biuletynom informacyjnym Zarządu Głównego PTTK i Informacji Zarządu Głównego PTTK.
DO OBEJRZENIA
Odznaka: |