IV Ogólnopolski
Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy
"Pojezierze Suwalsko-Augustowskie 1963"
4-11 sierpnia 1963


ORGANIZATORZY


Organizatorem Rajdu była Okręgowa Komisja Turystyki Pieszej w Białymstoku - na zlecenie Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK, przy współudziale Wojewódzkiej Komisji Zw. Zaw. w Białymstoku.


KIEROWNICTWO RAJDU


Kierownik Rajdu ob. K Konopka


TRASY RAJDU


Trasa 3-dniowa Raczki - Suwałki

Trasa 4-dniowa Olecko - Suwałki

Trasa 5-dniowa Gołdap - Suwałki

Trasa 6-dniowa Ełk - Suwałki

Trasa 7-dniowa Olecko - Suwałki:
Olecko Małe - Wieliczki - Niedźwiedzkie - Sobole - Cimochy - Lipówka - Raczki - Dowspuda - rz. Rospuda - Kurianki - Pijawne Ruskie - Gawrychruda - Powały - Bryzgiel - jez. Wigry - Krusznik - Zakąty - Maćkowa Ruda - Czarna Hańcza - Wysoki Most - jez. Miałkie - jez. Płaskie - Jeziorki - Pokrowsk - jez. Białe - Sejny - Gryszkańce - Puńsk - Szurpiły - Krzemieniucha - Szwajcaria - Osinki - jez. Krzywe - Suwałki


Z DOKUMENTÓW


Biuletyn informacyjny Zarządu Głównego PTTK nr 50 (marzec) 1963, str. 5
W 50 numerze (marzec) 1963 "Biuletynu informacyjnego Zarządu Głównego PTTK" można przeczytać informację o IV OWRP (błędnie opisanym III) organizowanym przez KTP ZG PTTK oraz WKZZ Białystok.
Po rajdzie, w numerze 55-56 (sierpień-wrzesień) ukazało się podsumowanie rajdu, które przytaczamy w całości:

PIECHURZY NA SUWALSKICH SZLAKACH

Biuletyn informacyjny Zarządu Głównego PTTK nr 55-56 (sierpień-wrzesień) 1963, str. 7
   Tradycyjny już IV-Ogólnopolski Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy odbył się w roku bieżącym w dniach 4-11 sierpnia na pięknych szlakach Białostocczyzny, z zakończeniem nad jeziorem Koleśne k/Suwałk.
Organizatorem Rajdu była Okręgowa Komisja Turystyki Pieszej w Białymstoku - na zlecenie Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK, przy współudziale Wojewódzkiej Komisji Zw. Zaw. w Białymstoku.
   Celem Rajdu było uczczenie XX-lecia Wojska Polskiego oraz Roku Ziemi Suwalskiej i upowszechnienie turystyki pieszej. W Rajdzie uczestniczyło 230 turystów wysokokwalifikowanych - posiadających już duże doświadczenie i staż w tego rodzaju imprezach. Największa liczba uczestników przybyła z woj. gdańskiego Klub Turystów Pieszych „Bąbelki”, woj. wrocławskiego klub „Perpedes”, z woj. olsztyńskiego - klub „Muchomory”, oraz z woj. poznańskiego OKTP - Poznań. Razem z turystami polskimi w rajdzie wzięły również udział drużyny z ZSRR, Bułgarskiej Republiki Ludowej, Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Węgierskiej Republiki Ludowej.
   Turyści wędrowali z własnymi namiotami, całym sprzętem turystycznym, posiłki przygotowywali we własnym zakresie. Oprócz tras dowolnie wybieranych i opracowywanych przez turystów, kierownictwo rajdu przygotowało opisy tras wskazanych (podane w regulaminie rajdu): trzydniowych z Raczek, czterodniowych z Olecka, pięciodniowych z Gołdapu, sześciodniowych z Ełku i siedmiodniowych z Olecka.
   Turyści przybywający na metę rajdu zlokalizowaną w lesie nad jez. Koleśne, w pobliżu rzeki Kamionki z daleka już widzieli powiewającą na tle zieleni flagę PTTK i różnobarwne namioty. Malowniczości dodawały rozwieszone nad namiotami proporce drużyn zagranicznych i klubów Turystów Pieszych. W sobotę zapłonęło „Ognisko Przyjaźni”, przy którym zebrali się zgromadzeni turyści polscy i zagraniczni oraz ludność miejscowa.
   W imieniu gospodarzy powitał turystów Kierownik Rajdu ob. K Konopka oraz Prezes ZO PTTK Białystok ob. M. Rydlewski. Zebrani wysłuchali z zainteresowaniem gawędy prof. A. Patli z Suwałk.
   Przewodniczący KTP ZG PTTK ob. Adam Słomczyński w imieniu Zarządu Głównego i Komisji wręczył drużynom zagranicznym odznaki PTTK oraz zdobyte przez nich Odznaki Turystyki Pieszej.
W niedzielę dnia 11.VIII. odbyły się zawody na orientację w terenie, typu szwedzkiego „sportowego” i turystycznego. Celem organizowanych zawodów było sprawdzenie umiejętności czytania mapy, orientacji w terenie, oraz praktycznego wykorzystania wiadomości z zakresu terenoznawstwa.
   W zawodach typu szwedzkiego (opartych na regulaminie IOF) startowały drużyny: radziecka, bułgarska, niemiecka, oraz 2 polskie - zawody polegały na przebyciu w jak najkrótszym czasie bez obciążenia 16 km trasy i odszukaniu punktów kontrolnych - samoobsługowych - oznaczonych międzynarodowym znakiem zawodów. W zawodach typu turystycznego startowało 9 drużyn, w tym jedna węgierska - polegały one na przebyciu trasy 10 km z 2 dniowym ekwipunkiem turystycznym - w tempie przemarszu pieszego, oraz odszukaniu w terenie punktów kontrolnych samoobsługowych.
Pierwsze miejsce w zawodach typu szwedzkiego zajął kol. M. Chmielowski z Wrocławia, II przedstawiciel NRD kol. W. Grumut, w konkurencji żeńskiej I miejsce zajęła kol. A. Zimostrad z Jeleniej Góry. Drużynowo I miejsce zajął Klub Turyst. piesz. „Perpedes” z Wrocławia.
   W zawodach typu turystycznego: I miejsce - Klub Tur. Pieszej „Warszawa da się lubić” z Warszawy, II - Oddziałowa KTP z Jeleniej Góry, III - Klub Tur. Pieszej „Słoneczniki” z Warszawy. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci drobnego sprzętu turystycznego.
   Po uroczystym rozdaniu nagród i zakończeniu rajdu, wśród gwaru i śmiechu, z obietnicą spotkania za rok na V Rajdzie Wysokokwalifikowanym, w jeszcze szerszym gronie, bo z reprezentacjami wszystkich KDL - żegnały polskie drużyny odjeżdżających do Warszawy turystów zagranicznych.

Źródło materiałów:
Centralna Biblioteka PTTK - strona poświęcona Biuletynom informacyjnym Zarządu Głównego PTTK i Informacji Zarządu Głównego PTTK.



DO OBEJRZENIA


Nadesłane relacje: Relacja KTP Delta z Elbląga.
Odznaka: 1963
Pieczątka rajdowa: 1963
Źródło: http://ktpzg.pttk.pl/owrp/OWRP_1963.php

Aktualizacja: