V Ogólnopolski

Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy

"Ziemia Lubelska 1964"

Biuletyn informacyjny Zarządu Głównego PTTK nr 57-58 (październik/listopad), str. 3
Pod koniec 1963 roku, w "Biuletynie informacyjnym Zarządu Głównego PTTK" nr 57-58 (październik/listopad) pojawiła się informacja, że organizatorem OWRP w 1964 roku będzie OKTP we Wrocławiu.
Biuletyn informacyjny Zarządu Głównego PTTK nr 61 (luty), str. 5
Na początku 1964 roku zaczęto jednak przygotowania do uczczenia XX-lecia PRL, a w biuletynie nr 61 (luty) 1964, w którym zaprezentowano kalendarz imprez ogólnopolskich na ten rok, nie ma już wzmianki o OWRP. Jest za to mowa o „Centralnym Zlocie XX-lecia PRL do Lublina”, w ramach którego miał odbyć się Centralny Rajd Pieszy, całość z przewidywaną liczbą 2000 uczestników (wraz z turystami motorowymi i kolarskimi).

W biuletynie nr 65 (czerwiec) 1964 znalazło się takie ogłoszenie:

Biuletyn informacyjny Zarządu Głównego PTTK nr 65 (czerwiec), str. 3

Biuletyn informacyjny Zarządu Głównego PTTK nr 66-67 (lipiec/sierpień), str. 11
W numerze 66-67 biuletynu (lipiec-sierpień) można przeczytać, że
"przygotowania do centralnej masowej imprezy turystyki pieszej, jaką będzie w tym roku XIII Ogólnopolski Rajd Pieszy połączony z marszami na orientację w dn. 1822.VII.br. na terenie woj. lubelskiego. Rajd ten organizowany jest w ramach Centralnego Zlotu Turystycznego XX-lecia PRL do Lublina i wchodzi w skład imprez turystycznych z okazji Centralnych Spartakiad XX-lecia. Ponieważ z Kalendarza Imprez Centralnych został skreślony tradycyjny Rajd dla Turystów Wysoko Kwalifikowanych (podyktowane to zostało koniecznością koncentracji wszystkich turystów pieszych w manifestacji lipcowej) z inicjatywy OKTP Wrocław odbędzie się Dolnośląski Rajd Pieszy Wysoko Kwalifikowany na orientację przebiegający na terenie Polski i CSRR termin 29.VIII. br."

Zlot, a przy okazji OWRP obszernie podsumowano w 68 (wrzesień) numerze biuletynu, tekst przytaczamy w całości:

CENTRALNY ZLOT TURYSTYCZNY XX-lecia PRL

Biuletyn informacyjny Zarządu Głównego PTTK nr 68 (wrzesień), str. 4
Centralny Zlot Turystyczny na XX-lecie PRL organizowany przez PTTK i CRZZ w ramach Centralnych Spartakiad Tysiąclecia z włączeniem centralnych rajdów pieszego, motorowego i kolarskiego zgromadził w Zemborzycach pod Lublinem 1360 uczestników.
Tak więc w ramach XII Ogólnopolskiego Rajdu Pieszego stawiło się w Zemborzycach w dniach 20-22 lipca 433 piechurów, w ramach Centralnego Rajdu Motorowego 812 motorowców, w Centralnym Rajdzie Kolarskim 80 kolarzy. Na terenie zalesionego ośrodka wczasów miejskich w Zemborzycach rozbito dla przybyłych turystów miasteczko namiotowe. Dzięki zapobiegliwości i trosce gospodarzy zaopatrzenie gastronomiczne miasteczka było doskonałe. Liczne stałe i ruchome punkty żywnościowe, jak kawiarnia, kioski i barobusy były świetnie zaopatrzone i wydawanie posiłków niestety za drogich odbywało się błyskawicznie.
W Zlocie liczny udział wzięli turyści piesi. Na 15 trasach Lubelszczyzny (od 3- do 14-dniowych) wędrowało 87 drużyn, z czego w ramach V Ogólnopolskiego Rajdu Wysoko kwalifikowanego na 7 trasach niezagospodarowanych 93 osoby. Najwięcej piechurów przywędrowało z Lubelszczyzny (125 osób), następnie piechurzy z Warszawy, Poznania i Łodzi. W zawodach na orientację w terenie cieszących się coraz większą popularnością zwłaszcza wśród młodzieży współzawodniczyło 12 drużyn. Pierwsze miejsca zajęła drużyna „Bąbelków” z Gdańska, drugie OKTP Gdańsk, trzecie Klub Słoneczny z Warszawy. Zwycięzcy otrzymali wartościowy sprzęt turystyczny.
Turystykę motorową reprezentowało 812 motorowców 471 kierowców i 341 pasażerów.
Z turystów zagranicznych udział w imprezie wzięli motorowcy z Drezna (7 osób). Zgodnie z regulaminem Centralnego Rajdu Motorowego przeprowadzone zostały turystyczne sprawnościowe konkursy (zakładanie biwaków turystycznych). Pierwsze nagrody zdobyli turyści z Łodzi, Świnoujścia i Lublina.
W gymkhanie motocyklowej uczestniczyło łącznie 61 kierowców, w tym 7 Niemców. Pierwsze miejsce zajął przedstawiciel Warszawy, II Zgierza, III Łodzi.
W kolarskim torze przeszkód pierwsze miejsca zajęli kolarze ze Szczecina, Lublina i Głogowa, otrzymując podobnie jak w pozostałych konkursach sprzęt turystyczny. Kolumna 452 motorowców przedefilowała ulicami Lublina, po czym delegacja turystów złożyła wieńce pod pomnikiem Wdzięczności i wzięła udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej na gmachu PWRN byłej siedzibie PKWN, gdzie po złożeniu wiązanki kwiatów turyści-motorowcy zaciągnęli wartę honorową.
Zarówno 20 jak i 21 lipca wieczorem przy ognisku w miasteczku zlotowym umilały czas występy zespołów artystycznych. Występ kabaretu „Czort” wraz z gawędą historyczno-regionalną Leszka Siemiona zainaugurował pierwszy wieczór rozrywkowy Zlotu. W drugim dniu wystąpił Kabaret Piosenki z Woj. Domu Kultury z Lublina oraz amatorskie zespoły FSO z Lublina i „Amore” z WSK. Gwoździem programu stała się Zgaduj-Zgadula turystyczna, przeprowadzona w 3 etapach. Zdumiewający i godny zazdrości był zasób wiadomości zdobywcy II miejsca, 12-letniego Marka Karłowicza z Klubu „Pszczółek” z Pszczelej Woli.
W centralnym ognisku w dniu 21 VII. wzięli udział Wiceprzewodniczący CRZZ i Prezes ZG PTTK tow. Piotr Gajewski, Z-ca Przewodniczącego GKKFiT tow. Michał Jekiel, Sekretarz Generalny ZG PT tow. Stefan Strogulski oraz przedstawiciele władz terenowych z przewodniczącym WKZZ tow. Stefanem Ciołkowskim.
Prezes ZG PTTK Piotr Gajewski omówił osiągnięcia Polski Ludowej, a w tym i turystyki polskiej, nawiązując do historycznych dni sprzed 20 lat na terenie Lubelszczyzny. Po krótkich przemówieniach Wiceprzewodniczącego GKKFiT i przedstawicieli miejscowych władz, Szef Zespołu Programowego ZG PTTK Wojciech Militz złożył Prezesowi ZG PTTK meldunek z wykonania czynów społecznych, podjętych przez PTTK-owców w całym kraju dla uczczenia Dwudziestolecia naszego Państwa.
22 lipca w przedpołudniowych godzinach oficjalnym ogłoszeniem wyników imprez Zlotowych i Zgaduj-Zgaduli oraz pożegnalnym przemówieniem przedstawicieli władz miejscowych zakończono Zlot.
W sumie, za organizację imprezy należą się słowa uznania Okręgowi PTTK, WKZZ oraz miejscowym władzom.
Nie przemyślany był jedynie zbyt obfity program estradowy trwający do późnych godzin wieczornych zwłaszcza w drugim dniu Zlotu.
Nie wpływa to jednak na ogólną opinię o tej starannie przeprowadzonej imprezie, ani też nie może umniejszyć wielkiego wysiłku społecznego, za który należą się aktywowi turystycznemu z Lublina serdeczne podziękowania.
(K. J.)


Biuletyn informacyjny Zarządu Głównego PTTK nr 72-73 (styczeń-luty), str. 4 Biuletyn informacyjny Zarządu Głównego PTTK nr 72-73 (styczeń-luty), str. 6
Na początku roku 1965 w biuletynie nr 72-73 (styczeń-luty) ukazała się krótka ocena oraz zapowiedź kolejnego OWRP planowanego na 8-15 VIII 1965. Organizację przekazano zeszłorocznemu niedoszłemu organizatorowi - OKTP we Wrocławiu. W materiałach nie znaleźliśmy informacji o "zastępczym" OWRP-ie na orientację, który miał odbyć się w sierpniu 1964 r.

Jak widać organizatorzy w związku z wcześniejszym skreśleniem OWRP z kalendarza imprez liczyli się jednak z brakiem uczestnictwa ze strony OWRP-owiczów (w końcu rajd zaistniał w kontrze do imprez masowych), a na frekwencji podczas jubileuszowej imprezy im zależało. Pewnie dlatego postanowili reanimować OWRP, ale nasz rajd był tylko "przyklejony" do Centralnego Zlotu Turystycznego (czyli Ogólnopolskiego Rajdu Pieszego przemianowanego na okoliczność obchodów XX-lecia PRL).
Wydaje się, że skoro że OWRP-owicze wędrowali "na 7 trasach niezagospodarowanych", to był tzw. tryb indywidualny czyli podobnie jak na tegorocznym OWRP. Idąc dalej tą myślą organizatorzy zapewne nie przygotowali osobnej odznaki OWRP wybitej w metalu - odznaka z Centralnego Zlotu Turystycznego "obsłużyła" obie imprezy. Jedyną pomiątką jest zaprezentowany poniżej emblemat w formie naszywki (ze zbiorów Wojciecha Kowalskiego).

Źródło materiałów:
Centralna Biblioteka PTTK - strona poświęcona Biuletynom informacyjnym Zarządu Głównego PTTK i Informacji Zarządu Głównego PTTK.



DO OBEJRZENIA


Odznaka: 1964
Pieczątka rajdowa: 1964
Inne pamiątki:
Naszywka OWRP 1964 Naszywka (ze zbiorów Wojciecha Kowalskiego)
Źródło: http://ktpzg.pttk.pl/owrp/OWRP_1964.php

Aktualizacja: