XIII Ogólnopolski
Wysokokwalifikowany Rajd Pieszy
"Bory Dolnośląskie 1972"
2 - 9 VII 1972


ORGANIZATORZY


Organizatorem rajdu była Oddziałowa KTP PTTK w Bolesławcu przy współudziale Okręgowej KTP Zarządu Okręgu PTTK we Wrocławiu i Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w Bolesławcu. Pomocy udzielili przewodniczący PPRN i PMRN w Bolesławcu oraz przedstawiciele Zakładów Przemysłu Miedziowego


KIEROWNICTWO RAJDU


Kierownik Rajdu Henryk Maryniak


TRASY RAJDU


Trasa 7-dniowa "Polskiej Miedzi" 163 km

Trasa 5-dniowa "Zamków Piastowskich"

Trasa 4-dniowa "Pogórza Izerskiego"

Trasa 3-dniowa "Puszczańska"


Z DOKUMENTÓW


XX CENTRALNY
I XIII WYSOKOKWALIFIKOWANY RAJD PIESZY

XX centralny rajd pieszy odbył się w dniach 28 V - 4 VI 72 r. na Pojezierzu Iławskim w województwie olsztyńskim.
Organizatorem rajdu na zlecenie KR OFSWFiT oraz KTP ZG PTTK był Zarząd Okręgu PTTK w Olsztynie, a więc ten sam, który organizując w 1953 r. pierwszy rajd dał początek pięknej tradycji rajdowej uwieńczonej w bieżącym roku 20-letnim jubileuszem.
Sztab organizacyjny rajdu tworzył aktyw Okręgowej Komisji Turystyki Pieszej w Olsztynie pod wodzą Edwarda Tworkowskiego. Współorganizatorami natomiast byli: WKZZ w Olsztynie, Kuratorium Okręgu Szkolnego i Wydział Oświaty PPRN w Olsztynie, WKKFiT, MKKFiT, LOP oraz Wojsko Polskie w Olsztynie, oddziały PTTK w Olsztynie i Iławie, Komenda Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP.
W rajdzie wzięło udział 400 uczestników. W ramach rajdu zorganizowano Zlot Licealistów woj. olsztyńskiego. Brało w nim udział 350 młodych turystek i turystów.
Zakończenie imprezy odbyło się 3 czerwca br. w ośrodku turystyki wodnej PTTK w Iławie.
Wieczorne ognisko uświetniły występy regionalnego zespołu śpiewaczego Tęcza oraz zespołu młodzieży miejscowej.
4 czerwca odbyło się na stadionie sportowym uroczyste zakończenie XX centralnego rajdu pieszego i zlotu licealistów. Wzięli w nim udział: przedstawiciel KW PZPR w Olsztynie, przedstawiciele powiatowych i miejskich władz partyjnych i terenowych, a także przedstawiciele KTP ZG PTTK, Zarządu Okręgu PTTK i OKTP w Olsztynie. Rozegrano finał konkursu krajoznawczego oraz nagrodzono laureatów konkursu na plakat turystyczny, wręczono też dyplomy i upominki najlepszej i najliczniejszej z drużyn uczestniczących w zlocie.
W podsumowaniu podkreślano dobrą organizację imprezy oraz walory turystyczne i krajoznawcze Pojezierza Iławskiego, stwierdzono jednak, że centralny rajd pieszy zaczyna tracić charakter rajdu ogólnopolskiego, ponieważ większość uczestników rezprezentowała województwo olsztyńskie.
XIII ogólnopolski wysokokwalifikowany rajd pieszy został w roku bieżącym na zlecenie Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK zorganizowany przez Oddziałową KTP PTTK w Bolesławcu przy współudziale Okręgowej KTP Zarządu Okręgu PTTK we Wrocławiu i Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w Bolesławcu. Odbył się on w dniach 2-9 lipca 1972 r.
Ciężar prac organizacyjnych spoczywał na barkach aktywistów rekrutujących się z bolesławickiego Klubu Turystów Pieszych Dreptaki pod wodzą prezesa oddziału PTTK Henryka Maryniaka. Wzorową organizację rajdu ułatwiło poparcie i pomoc gospodarzy regionu: przewodniczących PPRN i PMRN w Bolesławcu oraz przedstawicieli Zakładów Przemysłu Miedziowego. Dzięki temu łatwo osiągnięto jeden z podstawowych celów rajdu, jakim była popularyzacja Dolnośląskiego Zagłębia Miedziowego.
Najdłuższa siedmiodniowa trasa nazwana trasą Polskiej Miedzi liczyła 163 km (na dużą srebrną OTP) i umożliwiła uczestnikom zwiedzenie zakładów przemysłu miedziowego zapoznając ich jednocześnie z historią rozwoju tego przemysłu na Dolnym Śląsku. Pozostałe trasy: 5-dniowa Zamków Piastowskich, 4-dniowa Pogórza Izerskiego i 3-dniowa Puszczańska zaznajomiły uczestników z historią Ziemi Dolnośląskiej, a także zaprezentowały jej walory turystyczne i krajoznawcze.
Rajd spełnił również dużą rolę wychowawczą szczególnie wśród młodzieży, która stanowiła 90% uczestników. Na wszystkich trasach prowadzona była punktacja oceniająca zachowanie na trasie, organizację biwaku i marszu, inicjatywę w zdobywaniu wiadomości krajoznawczych o przebywanej trasie itp.
Inowacją było uwolnienie uczestników od dźwigania ciężkiego sprzętu biwakowego, który na miejsca noclegów przewożony był samochodem. Zakończenie rajdu odbyło się na terenie malowniczo położonej nad Bobrem starej żwirowni. Pole namiotowe było zradiofonizowane, zainstalowano skrzynkę pocztową, punkt sprzedaży pamiątek, stoisko gastronomiczne i punkt weryfikacji OTP.
8 lipca odbyły się potraktowane na wesoło zawody na torze przeszkód a potem, już całkiem poważnie, zawody na orientację, w których uczestniczyło 12 drużyn. Pozostali uczestnicy pod wodzą przewodników zwiedzali muzea i zabytki Bolesławca. Wieczorem przy ognisku trwał urozmaicony opowiadaniami o przebytych trasach konkurs piosenki.
9 lipca na oficjalne zakończenie imprezy stawili się wszyscy (w liczbie 200) reprezentujący 11 województw uczestnicy rajdu, organizatorzy oraz zaproszeni goście przedstawiciele KTP ZG PTTK, OKTP Wrocław i przedstawiciele władz miejskich Bolesławca.
Na wstępie odbył się finał konkursu krajoznawczego pn. Czy znasz Dolny Śląsk. Wręczono nagrody zwycięzcom konkursów i zawodów przeprowadzonych w trakcie i na Zakończenie rajdu.
Wszyscy uczestnicy i obserwatorzy podkreślali sprawną organizację rajdu i wyrażali nadzieję, że przyszłoroczny XIV rajd, którego organizację na ziemiach związanych z pamięcią o Mikołaju Koperniku planuje się powierzyć Zarządowi Okręgu PTTK w Gdańsku, będzie jeszcze lepszy, zgromadzi uczestników z całej Polski i stanie się czołową imprezą turystyki pieszej w naszym kraju.



DO OBEJRZENIA


Odznaka: 1972
Inne pamiątki: Proporczyk z OWRP 1972, 1 str. Proporczyk z OWRP 1972, 2 str.
Artykuł: Ryszard Cetniewski RAJDY I ZLOTY, z „Ziemia prace i materiały krajoznawcze 1973-1974” 1. str. Artykuł: Ryszard Cetniewski RAJDY I ZLOTY, z „Ziemia prace i materiały krajoznawcze 1973-1974” 2. str.

Aktualizacja: